Upozornění pro rodiče, u jejichž dětí se objevila pedikulóza

Vytisknout

Každoročně existují období, kdy se u dětí může objevit pedikulóza - zavšivení. V dětském kolektivu se nejčastěji objevuje veš dětská (hlavová, vlasová). Šíří se v populaci přímým kontaktem - přelézáním, dále nepřímo oděvem a osobním a ložním prádlem. Větší riziko infekce mají děti a osoby s dlouhými vlasy.

Veš žije ve kštici, je 2-4 mm dlouhá a samičky upevňují denně 3-4 vajíčka (hnidy) na vlasy. Veš můžeme vidět okem nebo lupou, obvykle ji najdeme jen výjimečně. Živí se krví, po bodnutí vznikají temně červené skvrny, které silně svědí. Na vlasech nacházíme velké množství hnid, které vši přilepují ke kořeni vlasů. Největší množství hnid je v oblasti temene hlavy a za ušima.

Prevence

Vyhýbat se kontaktu s možnými kontaminovanými předměty, jako jsou klobouky, čepice, šátky, oděvy, ručníky, hřebeny, ložní prádlo, záclony, koberce, žíněnky, dětské plyšové hračky. Pozor na veřejné plavecké bazény – veš plave po hladině.

Léčba

Při likvidaci infekce je nutné hřebeny a kartáče dezinfikovat na jednu hodinu, např. 2% přípravkem lysol, prádlo vyprat při vyšší teplotě nebo je dezinfikovat insekticidním prostředkem.

Aby byla léčba efektivní, je nutné zabít vši i embrya. Léčbu je třeba opakovat za 6 -12 dní podle druhu použitého přípravku.

Přípravky volně dostupné v síti lékáren:

V případě, že učitelka zjistí ráno nebo v průběhu dne, že dítě je zavšiveno, přijme takové opatření, aby se v dalším průběhu dne nemohlo dítě stýkat s dalšími dětmi, a zajistí jeho předání rodičům.