Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 2

Taumatrop

POLYTECHNIKA: KROUŽEK „TVOŘÍLCI“ - III. oddělení
5. OPTICKÁ HRAČKA TAUMATROP

Při dnešní tvůrčí aktivitě jsme si vyrobili jednoduchou hračku - taumatrop, díky které se děti seznámily s využitím optického klamu. Optická hračka se používá k vytváření pocitu pohyblivého obrázku. Obraz zůstává na sítnici člověka desetinu sekundy, než zcela zmizí a rychlým přetáčením oboustranného obrázku připevněného buď na šňůrce, gumičkách, nebo špejli vytváří optický klam
a vzniká tak iluze pohybu. Tato hračka vyžívající nedokonalost lidského oka baví děti i dospělé už od 19. století.
Nejčastěji se vyrábí v podobě kolečka s oboustranným obrázkem otáčejícího se na šňůrkách, gumičkách. Zde si musíme pamatovat, že obrázky jsou nalepeny na kartonovém kolečku obráceně (nahoru a dolů). Nebo mezi obrázky přilepíme špejli (brčko, tužku apod.) a rotaci kvedláním jakoby s měchačkou rovněž vytvoříme iluzi pohybu.
Děti se rozhodly vyrobit taumatrop v podobě kolečka otáčejícího se na šňůrkách. Do pohybu tak uvedly raketu, která vyletěla ze Země, fotbalistu, který hlavičkoval, rybu v akváriu, motýla, který vletěl do klece, ducha v kleci atd. Tvoření děti bavilo a odměnou byly jejich rozzářené oči a neskrytá radost z podařené tvůrčí práce.
Pokud nebude vědět, jak zabavit doma děti, vyrobte si společně taumatrop, který bude zaručeně bavit i Vás. Potřebujete k tomu jen papír, nůžky, kreslící potřeby, lepidlo, šňůrku nebo špejli. Největší odměnou pro Vás budou strávené společné chvíle, které Vás zajisté pozitivně obohatí a je to to nejlepší, co můžete svým dětem dát. Nechte se inspirovat u zručných „Tvořílků“ viz níže.

Miriam Poledníková

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 5

Koláže

KOLÁŽE

POLYTECHNIKA: KROUŽEK „KREATIVCI“ - II. oddělení

5. KOLÁŽE – TISK Z KRUHOVÉ KOLÁŽE

Dnes nás čekala další zajímavá činnost – zkoušeli jsme vytvářet koláže a následně je tisknout.

Nejprve jsme si museli připravit kruh, který jsme si vystřihli z papíru a následně jsme na něj lepili různý materiál. Kromě lepenky, drátků, provázků jsme používali ještě korálky, plastickou hmotu, svorky, kousky obrázků.

Jakmile jsme měli koláž připravenou a materiál na ní zaschl, začali jsme na něj nanášet válečkem barvu a následně jej na připravený arch tisknout.

Některé děti si také vyzkoušely tisk z polystyrenových kartiček.

Největší zábavou bylo nanášet barvu válečkem na koláž, kdy bylo zajímavé pozorovat, jak se barva přichytává na podložku a také se jednotlivé bravy spojují.

Světlana Vránová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 3

Korálková zvířátka

KORÁLKOVÁ ZVÍŘÁTKA

POLYTECHNIKA: KROUŽEK „ŠIKULÍCI“ – I. Oddělení

5. Korálková zvířátka

V úterý jsme si s dětmi povídali o jejich oblíbených zvířátkách a hned jsme vyzkoušeli stavbu zvířátek ze zažehlovacích korálků. Zdá se to jednoduché, ale opak je pravdou.

Každé dítě dostalo tabulku a na ni vytvořilo, buď dle návodu a nebo dle vlastní fantazie zvířátko. Děti si procvičily svou jemnou motoriku, trpělivost a výdrž. Někteří používali pinzetu a někteří prstíky. Některým to šlo rychleji, některým pomaleji, ale k cíli se dopracovali všichni. Práce jsem jim zažehlila a mohly si svá zvířátka odnést domů.

Každý vytvořil jiné zvířátko, žádné nebylo stejné. Práce se dětem moc povedly a těší se na další výzvu.

Tereza Golasowská

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 8

Král stopařů

Stopování zvířat není jen výsadou lovců, odborníků či zoologů, ale stopování si může vyzkoušet každý. A tak si ho v pátek vyzkoušely i děti v družině.

Děti byly rozděleny do tří skupin, ve kterých plnily úkoly. Musely vyluštit křížovku, zvířecí cestičky, poté si prohlédnout stopy zvířat a co nejvíce si jich zapamatovat. Dalším úkolem byla stopovačka. Skupinky hledaly po družině kartičky se zvířaty a stopami a musely je k sobě správně přiřadit. Nebylo to vůbec jednoduché, ale naši stopaři to zvládli vše bravurně.

Nakonec si svou paměť procvičili na pracovních listech se stopami, kde museli napsat komu stopy patří.

Vyhodnocení proběhlo v úterý 24.1. ve 2. oddělení, kde se sešly všechny děti.

Děti byly velice šikovné a svými výkony nás překvapily. Vítězem se mohla stát jen jedna skupinka, ale potlesk a průkaz stopaře si zasloužili všichni.

Tereza Golasowská

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 13

Běžecké nohy

POLYTECHNIKA: KROUŽEK „TVOŘÍLCI“ - III. oddělení

4. BĚŽECKÉ NOHY

Název výrobku „Běžecké nohy“, který jsme vyráběli, vzbudil u dětí jak neskrytý údiv, tak zájem. Bylo legrační, co všechno si děti představovaly pod tímto názvem - běžící pás, nohy běžícího robota, běžící tenisky, nohy atleta, který běží nebo „vypracované“ nohy běžce.

Nebudeme vás déle napínat - jedná se o jednoduchý interaktivní výrobek vyrobený z papíru, špejlí, slámky a papírové ruličky např. z lepicí pásky, který uvedeme do pohybu lehkým postrčením. Pokud si však někdo myslí, že když se jedná o jednoduchý výrobek, tak musí být i jednoduchá výroba, to se velice mýlí. Museli jsme si obkreslit obě chodidla na výkres, a to byla velká výzva pro samotné aktéry. Někteří došli k zjištění, že mají pravé chodidlo dvakrát širší než levé nebo dokonce že obkreslená chodidla ani při sebevětší vůli chodidlo vůbec nepřipomínají, protože mají neidentifikovatelný tvar. V této počáteční fázi výroby byla potřebná pomoc kamarádů nebo paní vychovatelky.

Poté bylo třeba obkreslovačku vystřihnout, vyzdobit a v první třetině vystřihnutých chodidel nalepit jednu polovinu špejle. Dále pak papírovou ruličku rovněž zkrášlit a na její vnitřní stranu nalepit naproti sobě pomocí tavné pistole jednu polovinu slámky, zasunout na obou stranách špejli s papírovým chodidlem do slámky. A v této konečné fázi pár „výrobců“ došlo k nemilému zjištění, že mají buď obě chodidla levé, nebo pravé. Nezbývalo nic jiného, než vše uvést na správnou míru tedy stranu. Pokud byla špejle oproti slámce moc úzká (vypadávala), bylo nutné špejli „rozšířit“ olepením lepicí pásky, aby byla tak akorát.

A pak zbývalo jen vyzkoušet „funkčnost“ výrobku.

Miriam Poledníková