Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 15

Velký den pro mladé talenty!

Dne 24. 4. 2025 se v Praze konalo slavnostní vyhlášení výsledků celostátní literární soutěže Čapkoviny a my jsme byli u toho!

S hrdostí jsme sledovali, jak mladí autoři prezentovali své úžasné práce inspirované odkazem Karla Čapka. Atmosféra byla plná napětí, radosti a literárního nadšení.

Nicolas Nguyen, žák 8.A, se do soutěže zapojil napsáním povídky na téma Můj (ne)obyčejný život. Bez ohledu na výsledek dosáhl úspěchu tím, že získal zkušenosti, inspiraci a nezapomenutelné vzpomínky. Praha se tak pro něho stala nejenom místem soutěže, ale také novým prostorem plným inspirace.

Gratulujeme všem vítězům a děkujeme organizátorům za inspirativní akci. Už teď se těšíme na další ročník.

Mgr. Eva Sembolová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 11

Zámek v Karviné- Fryštátě a Den Země na náměstí T. G. Masaryka

Dne 24. 4. 2025 se žáci 3. tříd Základní školy Školská v Karviné zúčastnili dvou vzdělávacích a zážitkových akcí- návštěvy Zámku Fryštát a oslav Dne Země na Masarykově náměstí.

Na zámku absolvovali první prohlídkový okruh. Během přibližně hodinové prohlídky se seznámili s historickými interiéry a dozvěděli se zajímavosti o životě šlechty v minulých stoletích. Prohlídka byla vedena zkušeným průvodcem, který dětem poutavě přiblížil historii zámku a jeho význam pro město.

Po prohlídce zámku se žáci přesunuli na Masarykovo náměstí, kde se konala celoměstská akce Den Země, pořádaná statutárním městem Karviná. Akce nabídla pestrý program zaměřený na ekologii a udržitelný způsob života. Žáci se zúčastnili tvořivých dílen, ekologických her a hlasovali na nejlepší výtvory z recyklovaných materiálů, které tvořily děti základních škol.

Celé dopoledne bylo pro žáky nejen zábavné, ale i poučné.

Alina Morawiecová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 33

Velikonoce ve škole

Ve druhé třídě si letos Velikonoce děti užily s velkou radostí a spoustou zábavy. Minulý zkrácený týden se nesl v duchu tradic, obyčejů a tvoření.

Druháci si povídali o velikonočních zvycích, co znamenají, odkud pocházejí a proč se slaví. Nechyběla zmínka o tom, co symbolizuje pomlázka, vajíčko nebo beránek. Na školní zahradě si zahráli velikonoční bojovku s hledáním pokladu. Ve třídě s chutí vyráběli velikonoční dekorace, každý si domů odnesl vlastnoručně vyrobený košík s vajíčky.

A jak to bývá o Velikonocích zvykem, ani u nás nechybělo tradiční vyšlehání pomlázkou. Kluci vyšlehali své spolužačky, aby byly celý rok zdravé a krásné. Holky své kamarády obdarovaly krásnými kraslicemi.

Šťastné a veselé, společně prožité chvíle určitě přispěly ke stmelení třídního kolektivu a posílení kamarádských vztahů.

Radka Kapolková

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 112

Laboranti, vědátoři a kriminalisté z 2.B a 5.A

Ve čtvrtek 10. 4. 2025 navštívily 2.B a 5.A Ostravskou univerzitu v rámci projektu Univerzita pro školy. Na Přírodovědecké fakultě si žáci vyzkoušeli práci v laboratořích. Naučili se poznávat laboratorní sklo, pipetovali a přesně odměřovali objemy. Pod mikroskopy si prohlédli vzorky lidského těla, zvířat, rostlin a nerostů. Teď už přesně ví, jak vypadá komáří noha, hlava mouchy, nebo průřez žížalou. Velmi zajímavé byly preparáty lidské kůže, mozku, svalu či soli. Žáci si také vyzkoušeli práci forenzního technika, zajišťovali stopy a otisky prstů. Celý workshop byl pro všechny velkým zážitkem a poučením. Moc děkujeme našim lektorkám, Tereze, Nele a Alici, za krásné dopoledne a těšíme se zase příště.

Libuše Stachurová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 59

Sedmáci na exkurzi v Hornickém muzeu Landek

Ve středu 9. dubna se žáci sedmé třídy zúčastnili naučné exkurze. Čekal je nezapomenutelný zážitek – sfárali do podzemí původní těžní klecí, stejně jako kdysi opravdoví havíři. Během prohlídky prošli zhruba 250 metrů dlouhou trasu vedoucí historickými slojemi Albert a František. Průvodci jim poutavě přiblížili náročnou práci horníků, seznámili je s různými důlními profesemi a ukázali, jak vypadá práce báňských záchranářů. Žáci si tak mohli udělat představu o tom, jak těžká a nebezpečná byla práce v dolech. Exkurze byla nejen zajímavá, ale i poučná – pro mnohé to bylo vůbec poprvé, kdy se dostali do skutečného dolu.

Šinclová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 49

Autorské čtení pro děti 2. ročníku

V úterý 8. dubna se v naší školní knihovně uskutečnilo velmi zajímavé a zábavné autorské čtení, které vedla paní spisovatelka Anna Langerová. Děti 2. ročníku měly jedinečnou příležitost setkat se s autorkou knížky Práskovník Pepa, která vypráví o knihovnickém skřítkovi, který v knihovně hlídá bránu mezi lidským a pohádkovým světem.

Po přečtení několika zajímavých pasáží z tohoto veselého příběhu, paní spisovatelka dětem vyprávěla o tom, jak vznikají knihy, jak ona sama začala psát, co všechno se musí stát než si knížku můžeme koupit v knihkupectví nebo půjčit v knihovně, jak důležité jsou v knihách ilustrace, které dodávají příběhu další vrstvu kouzla a přitažlivosti. Vysvětlila, že psaní není jednoduché a že spisovatelé často začínají tím, že mají nějaký nápad nebo myšlenku, kterou chtějí sdílet se svými čtenáři.

Ve druhé části programu si děti samy vyzkoušely vytvořit svou vlastní knížečku, kterou pak představily svým spolužákům. Každý malý autor se tak stal hvězdou svého vlastního příběhu, což podpořilo jeho sebevědomí a radost z tvořivého psaní.

Poděkováním paní Langerové za krásné dopoledne plné fantazie, nápadů a inspirace byly nádherné obrázky knihovnických skřítků, které druháci nakreslili v hodinách výtvarné výchovy.

Radka Kapolková

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 38

Exkurze ČOV Karviná

Ve středu 2.4. se s žáci osmých ročníků vydali na návštěvu místní čističky odpadních vod. Během prohlídky byli žáci seznámeni s jednotlivými sekcemi čističky odpadních vod od začátku až do konce procesu. Společně s pány průvodci jsme prošli všechny fáze - předčištění, mechanické i biologické čištění, dezinfekce až po vypuštění vody do přírody. Žáci se také dozvěděli, co nemají vyhazovat do odpadů a proč, kolik litrů vody spotřebují za rok a zamysleli se nad ochranou životního prostředí.

Monika Procházková

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 54

Velikonoce na zámku Raduň

V úterý 1. 4. 2025 vyrazila 5. A na prohlídku zámku Raduň u Opavy. Zámkem nás provázela kněžna Wanda, která nám pověděla mnoho zajímavostí o velikonočních zvycích a tradicích. Na sváteční tabuli nesměla chybět račí polévka, připravovalo se maso vodních živočichů – ryb, žab, kachen a bobrů. Pekly se mazance, jidáše nebo velikonoční věnce. Kněžna během Velikonoc rozdávala všem maminkám čokoládová vajíčka a figurky. Děti během prohlídky také luštily hádanky a plnily různé úkoly. Za pěkné zážitky děkujeme kněžně Wandě.

Libuše Stachurová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 62

Exkurze šesťáků do Prahy – výstava TUTANCHAMON

Ve čtvrtek 27. 3. 2025 se žáci šestých tříd naší školy vypravili na celodenní exkurzi do Prahy, aby navštívili výstavu věnovanou slavnému egyptskému faraonovi Tutanchamonovi. Výlet byl nejen poučný, ale i plný zážitků.

Cesta začala brzy ráno a po příjezdu do hlavního města nás čekala návštěva unikátní výstavy. V prostorách výstavy si děti prohlédly repliku Tutanchamonovy hrobky, originální artefakty a dozvěděly se mnoho zajímavostí o egyptské kultuře, historii a životě tohoto fascinujícího panovníka. Nejvíce děti zaujaly zlaté předměty, jako je slavná zlatá maska, a také zajímavé interaktivní prvky, které jim umožnily lépe pochopit, jak faraoni žili.

Po návštěvě výstavy jsme se vydali na prohlídku Prahy. Děti si prohlédly Staroměstské náměstí, Karlův most a Pražský hrad, kde se dozvěděly spoustu zajímavých informací o historii hlavního města. Cesta byla skvělou příležitostí nejen pro vzdělání, ale i pro relaxaci a užívání si krásy našeho hlavního města. Večerním vlakem jsme se pak všichni vraceli zpátky do Karviné.

Celý výlet byl nejen obohacující, ale i zábavný.

Eva Steffanová

Napsal Mgr. Jan Czyž - učitel
Zobrazení: 57

2. duben – Mezinárodní den dětské knihy

V úterý oslavili žáci druhého ročníku velmi kreativně a zábavně Mezinárodní den dětské knihy, kterým si celý svět připomíná narození známého dánského spisovatele, pohádkáře Hanse Christiana Andersena.

Tento den, který připadá na 2. dubna, má za cíl podpořit dětské čtení a zvýšit zájem o knihy mezi mladými čtenáři.

U příležitosti tohoto svátku se druháci vydali do školní knihovny, kde si nejen prohlédli nové knížky, ale také si poprvé půjčili knihy, které si budou číst během čtenářských dílen ve škole a doma ve svém volném čase.

V hodině výtvarné výchovy pak nakreslili knihovnické skřítky, kteří se údajně nacházejí v každé knihovně. O jednom z nich, knihovnickém skřítku Pepovi, napsala knížku paní spisovatelka Anna Langerová, která přijede za dětmi z druhých tříd příští týden, všichni se na ni už moc těší.

Radka Kapolková