Minulý týden v pátek se tři žáci prvního stupně: Nikolas Mečev ze 3.B, Natálie Hašková ze 4.A a Adéla Franková z 5.A zúčastnili soutěže v anglickém jazyce s názvem ECO GAMES. Užili dopoledne plné her a soutěží v parku Boženy Němcové na Lodičkách.
Naprosto skvěle reprezentovali naši školu a v konkurenci 15 škol získali stříbrnou medaili.
Prvňáčci letos připravili ke Dni matek opravdu originální překvapení. Místo tradiční besídky pozvali své maminky a babičky na příjemné wellness odpoledne plné pohody, úsměvů a milých vystoupení.
Celé setkání začalo ve školním divadélku, kde si děti pro své nejbližší nachystaly krásný program. Nechyběly básničky plné lásky a poděkování, vystoupení školního sboru Notička ani tanečky v podání šikovných tanečnic z Hejbálku. Malí účinkující sklidili velký potlesk a nejedna maminka či babička měla v očích dojetí.
Po kulturním programu čekalo na hosty opravdové překvapení. Škola se proměnila v malé wellness centrum. Děti otevřely masážní studio, kosmetický salón, nehtové studio, kadeřnictví i šperkařskou dílnu. Maminky a babičky si tak mohly užít chvíle odpočinku, nechat si upravit nehty, učesat vlasy, namasírovat ruce nebo si vyrobit drobný šperk na památku.
Celé odpoledne se neslo ve velmi příjemné a srdečné atmosféře. Největší radost však děti měly z toho, že mohly svým maminkám a babičkám poděkovat za jejich péči, lásku a trpělivost. Úsměvy na tvářích všech hostů byly tou nejkrásnější odměnou.
Naše škola se v sobotu 16. 5. 2026 zúčastnila akce “Za čisté moře“. V úvodu se představili moderátoři ČT Déčka s divadelním představením, které bylo zaměřeno na třídění odpadu. Žáci si během programu nejen ověřili své znalosti, ale zároveň získali nové zkušenosti a inspiraci, jak přispět k ochraně životního prostředí. Součástí akce byla soutěž škol, zahrnující různé úkoly zaměřené na třídění odpadu, eko puzzle a dovednostní soutěže. Do soutěže se zapojily dva týmy 4. A třídy, které si vedly naprosto skvěle a dosáhly mimořádného úspěchu — první tým „ SMEŤÁCI“ získal 1. místo a druhý tým „ODPAĎÁCI“ se umístil na krásném 2. místě. Naše týmy byly velmi vyrovnané, dokonce měly stejné bodové skóre, a proto rozhodoval celkový čas. Rozdíl mezi nimi byl jen pár sekund. Našim žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy, skvělou spolupráci a obrovské nasazení. Velké poděkování patří i rodičům za podporu a ochotu účastnit se akce i přes ne zcela příznivé počasí.
Žáci třídy 4.A se vydali na vzdělávací výlet do Archeopark Chotěbuz-Podobora, kde se zúčastnili programu „Branou do minulosti“. Děti se během programu seznámily se životem našich předků, prohlédly si dobová obydlí a dozvěděly se mnoho zajímavostí o historii Slovanů. Velkým zážitkem byla také možnost vyzkoušet si některé historické činnosti a prozkoumat areál archeoparku zblízka. Celý den se nesl v příjemné atmosféře a děti odjížděly nejen s novými znalostmi, ale i spoustou hezkých zážitků. Výlet se všem velmi líbil a stal se zajímavým zpestřením školní výuky. Více fotek najdete na našich facebookových stránkách.
Ve čtvrtek se žáci 6.A v rámci hodiny pěstitelství zapojili do zvelebování dvorku naší školy. Během praktické výuky se věnovali čištění chodníků a především sázení barevných letniček do truhlíků, které nyní zkrášlují školní prostředí. Máme radost, že se naši žáci aktivně podílejí na vytváření příjemného a hezkého prostředí školy, ve kterém se všem lépe tráví čas. Děkujeme 6.A za jejich práci a nasazení!
Ve čtvrtek 7.5.2026 odpoledne po vyučování se pět žákyň z druhého stupně naší školy zúčastnilo floristické soutěže pořádané zahrádkářským svazem u příležitosti Dne matek. Děvčata si vyzkoušela nejen vázání květin, ale také tvorbu vypichovaných aranžmá. Konkurence byla velká a všechny soutěžní práce byly opravdu nádherné, plné kreativity a jarní atmosféry. Nakonec jsme si odvezli „bramborovou medaili“, tedy krásné 4. místo, ze kterého máme velkou radost.
Děkujeme našim žákyním za vzornou reprezentaci školy a gratulujeme ke skvělému výkonu!
Na úterý 28. 4. 2026 se všichni třeťáci moc těšili. Navštívila nás totiž paní Jonášová, která pracuje jako zahradnice. Vyprávěla nám o své krásné, ale fyzicky náročné práci - o vytváření zahrad, péči o rostliny, stromy, keře a trávníky. Třeťáky velmi zaujalo, že umí pracovat nejen s traktorem, ale i s bagrem. Na závěr si děti pod jejím vedením zasadily květinu maminkám pro radost.
Děkujeme za krásné dopoledne. Libuše Stachurová a Radka Sikorová
Dne 28. dubna se na naší škole uskutečnila poutavá beseda s mladým karvinským badatelem, nadšencem, spisovatelem a zároveň bývalým žákem naší školy Janem Polakovičem. Tématem setkání byla historie a život ve Staré Karviné. Zaniklé město, jehož osudy jsou úzce spjaty s těžbou uhlí, zaujalo žáky napříč ročníky 2. stupně a přineslo jim nový pohled na region, ve kterém žijí.
Beseda nebyla jen klasickou přednáškou. Žáci se aktivně zapojovali do diskuse, odpovídali na otázky a informace, které se dozvěděli, si mohli zopakovat pomoci interaktivního kvízu.
Silným momentem celé akce byl také „Kufr vzpomínek“ nebo obraz se vzkazy „starokarviňákům“. Žáci měli možnost napsat krátké myšlenky či pozdravy lidem, kteří museli své domovy opustit a mnohé věci či vzpomínky nechat za sebou a jít dál. Tyto aktivity podpořily empatii a vedly k hlubšímu zamyšlení nad historickými událostmi.
Setkání s Honzou Polakovičem pro mnohé žáky získalo ještě osobnější rozměr, jelikož pro něj historie Karviné byla vždy koníčkem, kterému se věnoval tak horlivě a intenzivně, že dosáhl mimořádného úspěchu při vydání své knižní prvotiny „Fenomén stará Karviná“, a tak žákům také ukázal a několikrát to i zmínil, že nezáleží, odkud jsme, záleží na tom, co chceme pro svůj život a kolik úsilí jsem ochotní obětovat, abychom si splnili své sny.
Jako poděkování si od nás odnesl svůj malý kufřík vzpomínek na tento den (vzkazy a poděkování žáků) a také malou fotokoláž z doby, kdy sám usedal do lavic naší školy.
Dne 23. dubna 2026 jsme se s žákem 9. A Nicolasem Nguyenem zúčastnili slavnostního vyhlášení výsledků literární soutěže Čapkoviny 2026 v Praze. Nicolas svou prací reprezentoval naši školu. Mezi členy poroty i mezi pozvanými hosty byli významné osobnosti české spisovatelské scény, textaři, literáti, mj. také spolumajitel knihkupectví Kanzelsberger pan Jan Kanzelsberger mladší a čestným hostem byla rovněž paní Kateřina Dostálová, vnučka malíře a spisovatele Josefa Čapka. Samotné vyhlášení probíhalo v příjemné a inspirativní atmosféře, která odrážela odkaz tvorby Karla Čapka i nadšení mladých autorů.
Po skončení slavnostního programu jsme využili příležitosti a navštívili expozici České národní banky. Tato interaktivní výstava nabídla zajímavý pohled do světa financí, historie měny i fungování centrální banky. Mohli jsme si prohlédnout například ochranné prvky bankovek nebo si vyzkoušet různé edukativní aktivity. V expozici jsme mohli vidět rovněž jeden z nejzajímavějších exponátů vůbec – největší zlatou minci v Evropě, která byla vyrobena k příležitosti 100. výročí vzniku československé koruny, a je dokonce druhou největší zlatou mincí na světě.
Včera se na naší základní škole nesl den ve znamení zábavy, spolupráce a přátelského soupeření. U příležitosti Mezinárodního dne deskových her se žáci napříč ročníky zapojili do pestré škály her – od klasických až po moderní strategické novinky.
Třídy se proměnily v herní koutky, kde bylo slyšet smích, nadšení i soustředěné ticho při promýšlení tahů. Děti si vyzkoušely nejen logické a postřehové hry, ale také ty, které podporují týmovou spolupráci a komunikaci.
Celý den přinesl nejen radost ze hry, ale i příležitost rozvíjet důležité dovednosti, jako je trpělivost, strategické myšlení a fair play. Atmosféra byla velmi příjemná a je zřejmé, že si tuto netradiční výuku všichni naplno užili.